czerwiec

Czerwiec – inspiracje na szósty miesiąc roku.

by Anna
1 comment

Ciebie też rozczarował tegoroczny maj? Namieszał strasznie, naobiecywał i odszedł. Bzy przekwitły, rzeki wylały a słońce jakby bało się wyjść. Coś poszło nie tak z tym majem… Na szczęście czerwiec już spieszy z nadzieją, a wraz z nim lato, wakacje i długie wieczory.

I znowu był czerwiec – łagodne, długie, wolno gasnące wieczory, wieczory które tak wiele obiecują, że cokolwiek się z nimi zrobi, ma się zawsze wrażenie porażki, zmarnowanego czasu. Nie wiadomo, jak najlepiej je przeżyć. Iść przed siebie, albo może zostać w domu i siedzieć przy szeroko otwartym oknie, tak żeby ciepłe powietrze, nasycone dźwiękami lata, weszło do pokoju i zmieszało się z książkami, z ideami, z metaforami, z naszym oddechem.
Ale nie, to także nie jest sposób, to nie jest możliwe. Można ich – tych niekończących się wieczorów – tylko żałować, kiedy już przeminą, kiedy dzień będzie coraz krótszy. Są nieuchwytne.
(Adam Zagajewski Lekka przesada).

czerwiec

Czerwiec – kalendarz inspirujących świąt

 • 1 – DZIEŃ DZIECKA, DZIEŃ CHODZENIA BOSO
 • 2 – DZIEŃ BEZ KRAWATA
 • 3 – ŚWIATOWY DZIEŃ ROWERÓW
 • 5 – DZIEŃ WEGEBURGERA, ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
 • 7 – DZIEŃ LODÓW CZEKOLADOWYCH
 • 10 – ŚWIATOWY DZIEŃ JAZDY NA ROWERZE NAGO 🙂 🙂 🙂 DZIEŃ MROŻONEJ HERBATY
 • 11 – DZIEŃ TWORZENIA PIĘKNEGO ŻYCIA
 • 15 – OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ DOGOTERAPII
 • 17 – DZIEŃ JEDZENIA WARZYW
 • 18 – DZIEŃ EUROPEJSKIEGO PROTESTU PRZECIW GMO
 • 19 – DZIEŃ LENIWYCH SPACERÓW
 • 21 – ŚWIĘTO MUZYKI, MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JOGI
 • 23 – DZIEŃ OJCA
 • 24 – IMIENINY DANUTY I JANA
 • 29 – DZIEŃ RATOWNIKA WOPR
czerwiec

10 pomysłów na czerwiec

Zaproponuję Ci moją subiektywną listę 10 pomysłów/inspiracji/zadań na czerwiec. Mogłaby być o wiele dłuższa, ale wtedy, przynajmniej mnie, nie motywowałaby, a wręcz odwrotnie – raczej przerażała i zniechęcała. Przeczytaj, może znajdziesz coś dla siebie.

Ponieważ maj nie był dla mnie łaskawy, w czerwcu postanowiłam skupić więcej uwagi na sobie i swoich potrzebach. Tobie też proponuję myśleć więcej o sobie. Zwolnij trochę, wsłuchaj się w swoje ciało i znajdź czas by zadbać o siebie. Taki reset dla ciała i duszy jest potrzebny. I pamiętaj – dzieci nie podcinają nam skrzydeł. One tych skrzydeł nam dodają!

1. Porządki w letniej garderobie.

Jeżeli śledzisz mój profil na Instagramie https://www.instagram.com/kadryzkalendarza/ to wiesz o co chodzi, a jeżeli nie, to już spieszę z wyjaśnieniem. Jestem w trakcie wyzwania 30 dni – 30 ubrań. Wszystko czego nie ubiorę przez miesiąc robi aut. Po co to? Ostatnio mam silną potrzebę zmian w różnych sferach swojego życia. Jedną z takich zmian jest założenie i prowadzenie bloga.

Wracając do ubrań – zajrzyj do swojej szafy i zerknij na nią obiektywnym okiem. Widzisz? Ciuchów multum. A w czym chodzisz?

No właśnie, 3/4 rzeczy leży bezużytecznych. Bo sentymenty, bo może schudniesz i kilka innych powodów. Spróbuj oczyścić swoją przestrzeń zaczynając od zrobienia porządków w garderobie.

2. Kolacja na świeżym powietrzu.

Czerwiec to długie, ciepłe wieczory. Wiesz jak pysznie smakuje kolacja na trawie w ogrodzie? Nie masz ogrodu… to nic. Wystarczy balkon, taras i chęci. Te same codzienne czynności można celebrować. Letnie wieczory i komary, które tną bez litości. Czerwiec może być pyszny i niezwyczajny.

3. Truskawki i czereśnie.

Każdy kilogram truskawek i czereśni przynosi nowe możliwości ich wykorzystania. Jedz do woli i smakuj lato każdego dnia. Ostrzegam – w tej chwili za czereśnie zapłacisz jak za złoto – 18 złotych za kilogram!

Kluski z truskawkami to mój smak dzieciństwa. A jaki jest Twój?

Dziesiątki truskawkowo-czereśniowych inspiracji znajdziesz tu:

4. Może Iwaszkiewicz?

Bardzo podoba mi się idea poświęcania miesiąca poznawaniu twórczości wybranego przez siebie artysty. Może być pisarz, muzyk, malarz, Na co masz ochotę i co lubisz. Kontrowersyjny Iwaszkiewicz? Poproszę!

Jarosław Iwaszkiewicz, I znowu czerwiec. I wiatr, i ty.

I znowu czerwiec. I wiatr, i ty,

I znowu szczęście, i bzy, i łzy,

I znowu, jakby sen śniony za młodu.

Gałązka dawno umarłego drzewa

I obłok płynie, i ptak śpiewa,

I słońce taje w nieba róż,

I drzwi otwarte: wejdź, wejdź już!

I stajesz w progu! Masz skrytą twarz,

Cienka ręka oczy zasłania,

Jeśli coś nie jest twoim — wszystko masz

W tym wierszu spóźnionego spotkania.

5. Czerwiec i tworzenie pięknego życia.

11 czerwca obchodzimy nawet taki dzień. Uważam, że każdego dnia możemy tworzyć naszą codzienność tak, by była piękna. Powtarzam to jak mantrę, ale życie składa się z drobiazgów i drobinek. Wystarczy sklejać te okruszki w skrawki dnia, a skrawki w piękną całość.

Pyszna kawa o poranku, uśmiechy i pocałunki na dzień dobry. Piękna piosenka, telefon do kogoś bliskiego czy długi spacer z dziećmi. Sami tworzymy swoje piękne życie. I chociaż czasami daje nam w kość, bije gdzie popadnie, to trzeba pamiętać, że nawet najdłuższa noc nie trwa wiecznie. Przyszłość jaśnieje blaskiem świtu.

6. Celebruj posiłki.

Ty też zauważasz, jak dużo miejsca w naszym życiu zajmuje jedzenie? Uważam, że nie jest aż tak ważne co się je. Ważne jest jak się je i z kim.

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec upłynie mi pod smakiem młodych ziemniaków z jajkiem sadzonym i mizerią. Idealny letni obiad całkiem prowincjonalnej matki.

Znasz mój śniadaniowy wpis? https://kadryzkalendarza.pl/pomysl-na-niebanalne-sniadanie/

czerwiec

7. Wakacje

Masz już zaplanowane wakacje? Mazury? Tatry? Bałtyk? czy ruszasz dalej? Każdy lubi wypoczywać w innym miejscu i w swój ulubiony sposób. Przereklamowany Władek, szturm na Zakopane czy wczasy last minute w Chorwacji?

Wiesz co Ci odpowiem – ważne by znaleźć czas na odpoczynek. I nie istotne gdzie będziesz to robić. Najważniejsze by w ogóle znaleźć czas dla siebie, dla najbliższych i wcisnąć pauzę.

Zwolnij, nawet stań i skup się na swoich potrzebach.

8.Przychodzi baba do lekarza…

Kiedy ostatnio robiłaś badania profilaktyczne? Wszelkie: a po co?, lepiej nie wiedzieć, nic mi nie dolega to średniowiecze, z całym szacunkiem dla tej epoki. Trzeba wiedzieć, żeby móc leczyć, trzeba się badać, by mówić: nic mi nie dolega.

W czerwcu mam rezonans magnetyczny. Czekałam na niego trzy miesiące, ale przecież czas upływa szybko. Kontroluję to coś, co mam w głowie, co pół roku, bo mam dla kogo żyć. Więc kobieto! Zrób chociaż morfologię.

9. Dzień Ojca.

Różnie to z nimi bywa. Są albo z jakichś względów nie ma ich przy nas. Czasami są, ale tak jakby ich nie było.

Swojego ojca darzę ogromnym szacunkiem i chcę aby moje córki tak samo szanowały swoich ojców. Na pewno 23 czerwca każdy tata uciesz się gdy dziecko będzie pamiętać o jego święcie.

10. Serial na czerwiec.

Netflix, HBO czy Stulecie winnych 🙂 Tego jest ogrom! Przeczytałam ostatnio, że pary, które oglądają wspólnie seriale są szczęśliwsze … No dobra, nie wierzę by szczęście kogokolwiek miało zależeć od ilości obejrzanych seriali, ale fajniej oglądać razem niż w pojedynkę.

Nie pamiętam kiedy oglądałam cokolwiek, dlatego mam „ambitny serialowy plan” na czerwiec. Polecisz mi coś?

Jest mi szalenie miło, że jesteś tu ze mną i przeczytałaś (-eś) wpis. Dziękuję za poświęcony czas i zapraszam Cię za jakiś czas znowu. Wypijemy razem czerwcowy kompot z truskawek, a Ty zobaczysz co przygotowałam dla Ciebie w kolejnym kadrze z kalendarza.

Jeżeli masz ochotę:

 • Zostaw swój ślad w komentarzu albo kliknij serduszko.
 • Udostępnij ten wpis. Być może uważasz, że warto żeby inni też mieli okazję go przeczytać.
 • Zerknij na moje inne wpisy. Jest ich niewiele, dopiero zaczynam. Jednak może coś Cię zainteresuje.
 • Będzie mi niezmiernie miło spotkać Cię na Instagramie i na Facebooku

Życzę Ci pięknego, fantastycznego czerwca!

Ania

Udostępnij
1 comment
9

You may also like

1 comment

Infinifable 2 czerwca, 2019 - 7:44 pm

Dzień tworzenia pięknego życia! Nie wiedziałam, że coś takiego istnieje, a brzmi cudownie. I choć jak wspomniałaś, mamy możliwość kreowania każdego dnia, to w tym moglibyśmy tym bardziej zrobić coś pięknego dla siebie lub dla kogoś ?

Reply

Leave a Comment