topa

Topa i Kopernik, czyli kadry z Warmii

by Anna
0 comment

Zapraszam Cię na krótki spacer po Warmii. Pokażę Ci kadry z upalnego, czerwcowego weekendu, który spędziliśmy w malowniczych miejscach, gdzie natura jest na wyciągnięcie ręki, cydr z jabłek orzeźwia, a ciepła woda w jeziorze zachęca do kąpieli. Opowiem Ci co ma wspólnego Bartek Topa z Mikołajem Kopernikiem oraz podpowiem, gdzie nie jeść we Fromborku.

Topa
Wiśnia we Fromborku

Frombork

Siedlisko Ogród Dobrych Myśli w Plajnach od Fromborka dzieli niecała godzina jazdy samochodem, dlatego żal byłoby nie wybrać się na wycieczkę.

Miasto Kopernika przywitało nas silnym wiatrem i widmem letniej burzy. Na przekór pogodzie zdecydowaliśmy się na deszczowe zwiedzanie miasteczka.

Spacer po Fromborku rozpoczęliśmy od portu przy Zalewie Wiślanym, jednak silny wiatr pozwolił nam tylko na kilka pamiątkowych zdjęć. Burza nie miała zamiaru pójść bokiem, więc skierowaliśmy się na wzgórze katedralne by w gotyckiej katedrze znaleźć schronienie.

Uwielbiam takie miejsca! Monumentalna katedra sprawia, że czuję jakiś nieopisany wewnętrzny spokój i harmonię. Jowicie chyba się spodobało – 100 metrów długości do biegania, a i mleczko w bocznej nawie też chętnie zjadła. W ogóle katedra była dla nas. Poza kilkoma turystami tylko duchy Kopernika, biskupów i kanoników pochowanych w podziemiach.

Doktor Kopernik (nazywali go tak współcześni mu kanonicy) śpi pod posadzką archikatedry fromborskiej, ale całe miasteczko przypomina o astronomie. W końcu to tu powstało jego największe dzieło, a my trafiliśmy do Fromborka przez wzgląd na Mikołaja.

Topa
Widok z portu na wzgórze katedralne we Fromborku
Topa
Port we Fromborku

Frombork z 17-miesięcznym maluchem

Miejsca we Fromborku, które zwiedzisz bez problemu z dziećmi:

 • Wzgórze katedralne z gotycką katedrą.
 • Wieża Kopernika.
 • Wieża Radziejowskiego, w której znajduje się planetarium oraz wahadło Faucaulta pokazujące ruch wirowy Ziemi. Z wieży obejrzysz panoramę Fromborka i okolic.
 • Gotycka wieża wodociągowa.
 • Ławeczka Mikołaja Kopernika.
 • Port.
 • Muzeum Mikołaja Kopernika.

Gdzie nie jeść we Fromborku

Zaraz za wieżą wodną usytuowany jest ciąg „jadłodajni”. Nie sposób przeoczyć to miejsce, ponieważ znajduje się między portem a wzgórzem katedralnym. Ostrzegam – jesz tam na własną odpowiedzialność.

Latem zawsze skuszę się na gofra. To był błąd – pseudo śmietana, która ląduje na ciepłym gofrze … wiesz co to znaczy i jak smakuje… A. miał ochotę na zapiekankę – w środku była zamarźnięta. Oddaliśmy. Na szczęście w Plajnach czekał na nas przepyszny, świeżusieńki obiad.

Ogród Dobrych Myśli w Plajnach https://kadryzkalendarza.pl/plajny-ogrod-dobrych-mysli/

Kwaśne Jabłko i Bartłomiej Topa

Jeżeli będziesz w okolicy koniecznie wybierz się na degustację cydru i nie tylko do Kwaśnego Jabłka. To niezwykle klimatyczne” siedlisko na wzgórzu, wśród jabłoni, odrestaurowane w zgodzie z tradycyjną architekturą, przełamaną nowoczesnym design’em” – jak przeczytamy na stronie tego miejsca (http://www.kwasnejablko.pl/index.html)

Kwaśne Jabłko to nie tylko agroturystyka. To miejsce, w którym powstaje wyśmienity, ekologiczny cydr – bez cukru i innych ulepszaczy. Musujący? Z antonówki? Z szarej renety? Do wyboru, do smaku. Czego dusza zapragnie!

W Kwaśnym Jabłku degustowaliśmy nie tylko cydr. W piknikowej atmosferze zajadaliśmy pyszne tarty, a pomiędzy kęsami biegaliśmy za Jowiśką, która to z kolei upodobała sobie psiaki Bartka Topy i uciekała do nich z zapamiętaniem. Był więc pretekst do pogawędki z aktorem i wspólnego zdjęcia.

Jezioro Mildzkie

Gdzieś na pograniczu Warmii i Mazur – niewielkie, ciche i spokojne jezioro. Dzika plaża i Jowita, która przez dwie godziny nie chciała wyjść z wody 🙂

Kadry z Warmii

Kilka dni na Warmii, ale masa zdjęć i wspomnień: smak jabłek, burza we Fromborku i sympatyczny Topa. Wrócimy, bo tylko liznęliśmy tej krainy.

 • Podobają Ci się kadry z Warmii? kliknij serduszko <3
 • Jeżeli bardzo Ci się podobają – udostępnij w świecie.
 • Być może spotkamy się na Instagramie lub Facebooku 🙂
 • Jeżeli masz ochotę – zapraszam do nas na kawę!

Serdeczności, uściski i podskoki, Ania.

Udostępnij
0 comment
4

You may also like

Leave a Comment